top of page

KENDİNE DÖNÜŞMEK


Dönüşüyor muyuz ?

Yoksa dönüşürken bıraktıklarımızı geri mi almaya çalışıyoruz?


Pek çoğumuz özellikle pandemi dönemi ile birlikte kişisel gelişimimiz ile ilgili çok fazla gelişim imkanı buldu ve dönüşmeye başladık aslında. Ben dahil 2020 yılı Mart ayından bu yana ne çok şey yaptım kendimle ilgili baktığımda şaşırıyorum. Pek çok eğitim, kişisel gelişim örnekleri, danışanlarım ve onların değişim dönüşümleri derken bugün durdum ve kendime şu soruyu sordum. Dönüşmeye neden ihtiyaç duyuyorum ve aslında dönüştüğüm şey ne?

Cevabım hemen geldi. Dönüşmeye ihtiyacım olan şey aslında kendimi bulmak istemem. Kendimi koşturmacanın içerisinde o kadar kaybetmişim ki bulmaya ihtiyacım varmış. Bunu aslında internet sitemde de yazdığımı fark ettim ‘’Kendini tanımaya çalışmakla başladı her şey’’. Kendimle tanıştığımda aslında kendime yabancılaştığımı fark etmekle devam etti bu farkındalık.

Dönüşmeye ihtiyacım olan şey aslında kendimi bulmaktı. Kendim olmaktı. Öğrendiklerimle, toplum baskısıyla, yetiştirilme tarzımla, aşkımla, sevgimle, arkadaşlarımla, başardıklarımla veya başaramadıklarımla, üzüldüklerimle ve sevildiklerimle ben o zamanki aklımla yavaş yavaş kendimi yaratmıştım ve artık kendim değildim. Çeşitli durumlar, inanışlar, anlayışlara göre şekillenmiş halimdi ve bu yaratılan kendim pek de halinden memnun değil gibiydi. Kötü de değildi ama bir eksiklik vardı. Sanki kendimle mesafem uzamıştı.

Ben bu dünyaya bir amaç için gelmiştim her insan gibi ve o amacın yerine başka bir sürü amaç için koşar olmuştum. Evet bu dünyada tek bir görev için bulunmuyoruz, insan ömrü uzadı ve bir yaşam içerisinde pek çok farklı yaşam amacına koşuyoruz ve hepsi birer deneyim ve farkındalık fakat biz kendimizi yaşayacağız diye ne çok kendimizden önce uzaklaşıyoruz sonra kendimize yakınlaşmak için çaba sarf ediyoruz değil mi ?


Tabi bu kendini kaybetme halini kayıp olarak görmek de dipsiz bir kuyuya sokar insanı asla öyle görememeli. Belki de kendimizi bulmak için kendimizden biraz uzaklaşmamız da gerekiyor olabilir. Ama o kendini yeniden bulma hali ve olduğun yerden olması gerekeni görebilme halinin de tadı ve heyecanı bambaşka bence. Kendi halimizden çıkarken bir sürü acı, ızdırap çekiyoruz sonra da kendi halimize dönmeyi de acı ve ızdırapla yapmaya çalışıyoruz. Halbuki o acı ve ızdırabı biz yarattık. Kendimizden uzaklaşmadan önce böyle bir halimiz yoktu. İşte bunu fark ettiğinde o uyanma halini doğru değerlendirmek önemli olan. Uyanıp panikle koşa koşa yine pek çok ızdırabı ve acıyı kendine yaşatarak mı döneceksin kendi haline yoksa sakince oraya nasıl geldiğini hatırlayıp aslında huzurla kendinden emin geldiğin o yolu bildiğini hatırlayarak mı döneceksin kendine. Bu haliyle baktığında yapman gerekenler, düşünmen gerekenler, yaşaman gerekenler, eylemlerin, hallerin, duyguların daha da netleşiyor.


Bu dünyaya önce eşsiz ve kendine özgü yapımızla, mizacımızla, özelliklerimizle geliyoruz. Sonra yavaş yavaş hepimiz birbirimize benzemeye çalışıyoruz veya birilerine benzemeye çalışıyoruz veya farkında olmadan da benziyoruz. Öğrendiklerimize göre yaşıyoruz hayatı. Aynı senaryolar etrafında dönüp duruyoruz ama aynı senaryonun çözümünü belki de on adım sonra fark ediyoruz, belki de hiç fark edemiyoruz. Hayat böyle gelip geçiyor. Kendimizden uzaklaşıyoruz uzaklaşıyoruz uzaklaşıyoruz…


Sonra bir gün arkaya bir bakıyoruz kimse yok. Kendimiz taa uzakta kalmış. Şarkıda olduğu gibi -O duvarlara çarpa çarpa nasır tutmalar- yorulmalar, bitmeler, düşmeler tekrar kalkmalar falan derken ben bir kalkayım da kendimi tekrar bulayım diyoruz ve başlıyoruz kişisel gelişim eğitimlerinden, dönüşüm çalışmalarından, psikologlardan, koçlardan destek almaya nereden başlasam diye. Tabi bu farkındalıkla ilerleyen bir yolsa destek almayı veya gelişmeyi seçiyoruz. Çok da güzel yapıyoruz. Çünkü bazen geldiğin yolu geri bulmak zor onun için kesinlikle destek almamız gerekiyor . Bir yaşam koçu ve dönüşüm uzmanı olarak en büyük tavsiyem rehberlik almak. Bir navigasyona ihtiyaç duymak kadar doğal bir şey yok. Gerçekten tüm eğitimleri tüm öğretileri özümseyerek ilerlemek, rehberine güvenmek, deneyimleri hatırlamak, kullanmak, yeniden deneyimlemek önemli. Ama sadece öğrenmek için öğrenmek te bir adım daha uzaklaşmaya sebep oluyor kendinden. O yüzden bilgileri kullanırken, çalışmalara katılırken hepsinin size iyi gelmesi için kendinize dönme isteğinizi netleştirmelisiniz. Çünkü orası alıştığınız yolu bırakıp, hatırlamadığınız yola tekrar girmeye ve alıştığınız deneyimleri bırakmaya sebep oluyor. İşte zorlanmalar dönüşürken biraz da buradan başlıyor. Aslında zorlandığınız kendiniz olmayanı bırakmak bunu fark etmelisiniz ve yola devam etmelisiniz. Bir yöntemin size iyi gelmediğini söyleyen de iyi gelmesine sebep olan da kendinizsiniz çünkü. Bu sebeple kendinizi bulma yolunda yılmadan eğitimlerinize, koçluklarınıza, danışmanlıklarınıza devam edin. En çok yatırımı kendinize yapın ve bunu asla bir zarar olarak görmeyin.

Peki ‘’Hangisi doğru benim için?’’ derseniz Tüm çalışmalar hepsi çok kıymetli ve kullanılır bilgiler. Çünkü bilgi evrensel ve kolektif bilinçten geliyor aslında, hepimizin içerisinde var. Bilmediğimiz ve olmayan bilgileri asla kullanmıyoruz. Bunu iç sesimizi dinleyerek çok rahatça bulabilir, kendimiz için doğru yöntemi seçebiliriz. İstikrarla devam edebiliriz.


Ben dönüştüğüm veya geri döndüğüm kendimin uzun zamandır kendi yolcuğunda kendine birçok bilgiyi katmış olması ve bunları insanlara öğretiyor ve destek oluyor olmaktan dolayı kendimin kendi halinden çok memnunum.

Siz de kendinizin kendi halinden memnun olmak istiyorsanız gerçekten bu hayatta ne yapmak istiyorsunuz ve ne sizi neşelendiriyor, motive ediyor ve memnun ediyor ona bakın. İnanın işte o zaman asıl kendinize geri dönüyorsunuz ve dönüştüğünüz kendinizden uzaklaşıp olması gereken halinize geliyorsunuz. O tramvalar, korkular, suçluluklar, depresyonlar, üzüntüler, hüzünler hepsi uçup gidiyor.


Kişisel olarak gelişin, dönüşün, değiştiklerinizi toparlayın ve geri dönüşün kalkın ve yeniden başlayın. Pişman olmayacaksınız ve halinizden memnuniyet geldiğinde en leziz tadı alacaksınız. Buna eminim.

Bu gün de böyle geldi içimden. Bu yazıya not: Dönüştüğümüz şey aslında kendimiziz. Bu yüzden dönüşümden korkmayın. Kendinize dönmeye karar verdiğinizde asla yanlış yola sapamazsınız.


Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.Sevgiyle kalın…


Serpil Kerse Tekkeşin

QRS Koçluk & Dönüşüm Merkezi

info@qrskocluk.com

34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

NEFRET

bottom of page